Yelken yarışlarında Start çok önemlidir. İsterseniz optimist ile isterseniz 40 feet lik bir yatla yarışıyor  olun iyi bir start yarışı kazanmanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Şamandıra yarışlarında start hattı rüzgar yönüne dik olacak şekilde atılır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı her zaman start hattı rüzgar yönüne dik olmaya bilir. Bu durumda start hattının bir tarafından çıkmak diğer tarafa göre daha avantajlı bir hale gelir.

Start Hattında avantajlı taraf nasıl bulunur?

Yarış parkuruna start saatinden 45 dk. önce gidilmelidir. Start Hattı kurulduğunda start hattının avantajlı tarafına karar verebiliriz.
Bunun için birkaç yol farklı yol vardır.

  • Pusula ile start hattının avantajlı tarafını bulmak.
  • Start hattı üzerinde apaz giderek avantajlı tarafı bulmak
  • İki tekne avantajlı tarafı bulmak.
  • Start hattında rüzgara doğru dönerek avantajlı tarafı bulmak.

[showStart]

Pusula ile avantajlı tarafı bulmak

Öncelikle rüzgarın kaç dereceden estiğine bakılır. Hakem teknesinden şamandıraya baktığımızda; şamandırayı rüzgar yönü – 90° de görmemiz gerekir tam o açıda görüyor isek start hattı hatasız atılmış demektir. Rüzgarla şamandıra arasındaki fark 90° den daha az ise şamandıra avantajlı daha fazla ise Hakem teknesi avantajlıdır. Şamandıradan Hakem teknesine baktığımızda ise rüzgar yönüne 90° ekleyip şamandırayı o açıda görüyor isek start hattı hatasız atılmış demektir.Aynı şekilde Rüzgarla şamandıra arasındaki fark 90° den daha az ise Hakem teknesi avantajlı daha fazla ise şamandıra avantajlıdır.

Start hattı üzerinde apaz giderek avantajlı tarafı bulmak

Start hattı üzerinde her iki yönde apaz giderek start hattı üzerindeki avantajlı taraf bulunabilir. Hangi tarafa doğru daha dar açıda gidiyor isek gittiğimiz taraf avantajlıdır.

İki tekne avantajlı tarafı bulmak

Hızımızın eş olduğu düşündüğümüz ve güvendiğimiz bir arkadaşımızı bularak avantajlı tarafı bulabiliriz. Bir tekne şamandıradan iskele diğer tekne Hakem teknesinden sancak kontra olacak şekilde aynı anda orsa çıkılır. Hangi tekne önden geçerse o taraf avantajlıdır.

Start hattında rüzgara doğru dönerek avantajlı tarafı bulmak.

Start hattında bumbamız tam teknenin omurgasına hattı üzerinde olacak şekilde körde kalınır. Teknenin kafası hangi tarafa daha yakın ise avantajlı taraf o taraftır.