Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına denizcilik kültürünü aşılamak, verilecek denizcilik eğitimi sonrasında Amatör Denizci Belgesi düzenlemek, denizci millet denizci ülke hedefine ulaşmak, insanımızın yüzünü denizlere çevirerek ufkun ötesini görmelerini sağlamak amacıyla T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programına müfredatı ve online eğitim hazırlanmıştır.

Ticari amacı olmayan boyu 2.5 – 24 metre arası bağlama kütüğüne özel tekne olarak kayıtlı teknelerin bizzat tarafınızca kullanılabilmesi için istediğiniz zaman istediğiniz yerden alanında uzman eğitmenlerin hazırladığı online eğitim programına katılım sağlayabilirsiniz.

Bu eğitimin amacı; denizcilik kültürünü aşılamak, ”Denizci millet denizci ülke” hedefine ulaşmak, Eğitim ve sınav sonrası Amatör Denizci Belgesi düzenlemektir.

Amatör Denizcilik Eğitimi; özel teknelerin donatımı ve kullanacak kişilerin yeterlilikleriyle ilgili temel mevzuat bilgileri, seyir, denizde çatışmayı önleme kuralları, gemicilik ve tekne kullanma, meteoroloji, denizde güvenlik ve denizde haberleşme, ilk yardım, deniz hukuku ve uluslararası sözleşmeler, tekne, motor, teknelerin kısımları ve yönleri, vardiya standartları, deniz kirliliği, denizde canlı kalabilme konularını içerir.

Amatör Denizci Belgesi alabilmek için gerekli şartlar Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelik’te belirlenmiştir.

Amatör Denizci Belgesine sahip olabilmek için,

  • T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olmak veya yabancı uyruklu olup Türkiye’de oturum izni almış olmak,
  • 14 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçük olanlardan veli veya vasi muvafakati aranır)
  • 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri kapsamında sürücü belgesi sahip olmak veya aynı şartları kapsayan sağlık raporunu sunulması

gerekmektedir.

Amatör Denizci Belgesi uluslararası bir belge olup, bu belge ile 24 metreye kadar olan özel teknelerinizi yurt dışında da kullanabilirsiniz. Yürürlükteki mevzuata göre süresiz olarak düzenlenmektedir.

Amatör Denizcilik Eğitimi Konuları