Sert havada balon indirmek her zaman risklidir. Özellikle açık deniz yarışlarında helede gece ise ekibi baş üstüne göndermek tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda balonu güvenli bir şekilde indirmek için Letter Box yani Posta kutusu yöntemi kullanılır.

Posta kutusu balon indirme yönteminde balonu zarf olarak düşünün. Mektubumuz yani balonumuz posta kutusuna bumba ve ana yelkenin alt yakası arasından geçerek girer. Bu şekilde balon indirmede hata yapma şansınız çok azalır ve sorunsuz şekilde balonu indire bilirsiniz. Ancak balonu tekrar donatmanız gerekir.

Açık Deniz Yarışlarında Güvenli Balon indirme …

Asimetrik bir Balonla sancak kontra seyir yaptığınızı düşünün. Balonunuz iskele tarafta, sancak balon iskotanızda boşta olacaktır. Boştaki iskotanızı balondaki ucu bağlı kalacak şekilde geri kalan kısmı toplayın ve rüzgar altından bumbanın üst kısmı ile ana yelkenin alt yakasının arasından geçeçek şekilde pianonun ordaki ana girişten teknenin içinde sağlam bir yere emniyet için (mesela direk) bağlayın. Hiç bir ekip üyesini baş üstüne göndermek zorunda kalmadan balonu ana girişten içeri alabilirsiniz.

Açık Deniz Yarışlarında Güvenli Balon indirme …

Balonu indirmeden önce